TAO Self Defense System (TSD)-Ankara

TAO Self Defense System (TSD) nedir?
Tao Self Defense System (Tao Sokak Dövüşü Sistemi):

TSD LOGO (1)“Meşru Müdafaa” veya “Nefs-i Müdafaa” her Türk vatandaşının hakkıdır; peki başınıza bir saldırı geldiğinde gerçekten “nefsinizi müdafaa” edebilecek misiniz? Buna mental ve fiziksel olarak hazır mısınız?

TAO Self Defense System (TSD)’in amaçlarından bir tanesi Meşru Müdafaa’dır. Ancak bunu yapabilmek için ön şart kontroldür. “Kendini kontrol edebilen, rakibini de kontrol edebilir” prensibinden hareketle, sokakta meydana gelebilecek tatsız olayları kontrol altına almak hedeflenmektedir. Tatsız bir durumla karşılaşıldığında, ilk prensip karşı tarafla uzlaşarak, caydırarak, ya da korkutarak saldırıyı önlemek ve hayatta kalabilmektir

İçine düşülen tatsız durumu kontrol etmek her şeydir. Bunu yapabilmek için öncelikle kendi öfkenizi kontrol edip sakin ve soğukkanlı kalmayı öğrenmelisiniz. Beden diliniz, duruşunuz, mimikleriniz, yüz ve göz ifadeniz, söyledikleriniz çok önemlidir. TSD bir hayatta kalma ve zarar vermeme stratejisidir, savunma teknikleri ancak ve ancak, zorunlu durumlarda kullanılır. Burada Do prensipleri geçerlidir.

Ne var ki, sokakta, trafikte, karanlık ve tenha bir sokakta, tanımadığınız bir muhitte başınıza ne geleceğini ve insanların kötü ya da iyi niyetlerini önceden asla bilemezsiniz.TSD Sistemi sokakta, yani sıcacık spor kulübünüzün dışında olduğunuz yabancı ortamlarda ve mekânlarda herhangi bir saldırıya (silahlı/silahsız) uğradığınızda, eğer başka bir seçenek kalmadıysa, yani son seçenek olarak aynı zamanda size saldıran rakibinize/rakiplerinize mümkün olan en az zararı vererek durumu kontrol altına almanızı amaçlamaktadır.

Bu tip tatsız bir durumla karşılaştığınızda, olay sırasında ve sonrasında karşılaşacağınız bir de işin yasal tarafı vardır, Türk Ceza Kanunu’unda düzenlenmiş olan haklarınızı bilmek zorundasınız; sokakta saldırıya uğrayan mağdur pozisyonundayken ve kendinizi savunurken ve de görünüşte haklı durumdayken yapacağınız ufak bir hata, karakol ve mahkeme koridorlarında, hakim karşısında haksız duruma düşmenize neden olabilir. Maalesef günümüzde polis ve hakimlerimizin bu konulardaki eğitimi çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden kendinizi savunurken, haksız duruma düşmemek için “yapmanız ve yapmamanız gereken şeyleri” de bilmeniz gerekmektedir. Aksi halde haklıyken, haksız duruma düşebilirsiniz.

Yıllarca dövüş ya da savunma sanatı çalışmış yüksek dereceli siyah kuşak sahipleri bile sokakta birçok defa stratejik, mental, fiziksel hatalar yapabilmekte ve oldukça acı sonuçlarla karşılaşabilmektedir. Çünkü, siyah kuşak sahibi olabilirsiniz, hatta çok yüksek dan dereceniz, şampiyonluklarınız olabilir, ama sokak tecrübeniz yoksa ve mental ve stratejik bazda hazır değilseniz, sokakta yetişmiş bir saldırganın psikolojik hazırlığı ve kriminal enerjisiyle asla başa çıkamazsınız. TSD bu hazırlığı hedefler. Şimdiye kadar hiçbir dövüş ya da savunma sanatı çalışmamış olmanızın pratikte bir önemi yoktur ve asla büyük bir kayıp değildir. TSD çalışmak için başka herhangi bir savuma sisteminde kuşak veya tecrübeye ihtiyacınız yoktur. Gerekli olan tüm bilgi, beceri ve uygulamalar sıfırdan başlanarak sınıfta öğretilir. Hatta eskiden başka dövüş ve savunma sanatlarında öğrenilmiş teknikler, duruş ve alışkanlıklar, TSD’de bazen dezavantaj olabilmektedir.

TSD Sisteminin amaçlarından birisi de, kendinizi ve rakibinizi kontrol etmenin yanında, aynı zamanda, sizi kuralların olmadığı sokak ortamına, mümkün mertebe en yüksek derecede psikolojik, fiziksel ve stratejik olarak hazırlamaktır.

TSD, öncelikle bir uzlaşma ve sakin kalma sanatıdır. Ama gerektiğinde ve mecbur kaldığınızda size hayatta kalmayı da öğretmeye çalışır.

TSD Sistemi’nde antrenmanlar sırasında sakatlanmaları ve kazaları önlemek amacıyla bazı safety ekipmanları kullanılır. Antrenman sırasında partnerinizle temas, yani vuruş yasaktır. Vuruşlar sadece elliklere ve lapalara yapılmaktadır.

TSD Sistemi’nde de, diğer dövüş ve savunma sanatlarında olduğu gibi, içselleşmek, ruhsal, mental ve fiziksel bir olgunluğa ermek, kendini kontrol etmek, öfke ve heyecan kontrolü, soğukkanlılığı muhafaza etmek esastır.

Ancak TSD’nin diğer dövüş sanatlarından farkı, psikolojik ve fiziksel olarak, kuralsız bir ortamda silahlı veya silahsız olarak saldırıya (sokakta kural, hakem, antrenörünüz, güvendiğiniz antrenman partnerleriniz, yavaş çekim teknikler, anlayış, güler yüz v.b. şeyler yoktur) uğradığınızda, hayatta kalmaya, mümkünse kavgayı engellemeye ve uzlaşmacı bir tutum sergileyerek saldırganı sakinleştirip ikna etmeye, ama bunlar da işe yaramazsa, sistem saldırganı mümkün olan en yumuşak ve zarar vermeyecek yöntemlerle kontrol etmeyi öğretir; kullandığınız beden dili, duruşunuz, el ve kol hareketleriniz, ses tonunuz, mimikleriniz, söylediğiniz her şey çok önemlidir. TSD’de bunların tümü eğitime dahildir.

Rakibe uyguladığınız yumuşaklık seviyesi bazen tamamen saldırganın seviyesine bağlıdır, şayet saldırgan tecrübeli ve iyi bir boksör, güreşçi, Taekwondo’cu veya Karate’ciyse, o zaman bunu hiçbir zaman temenni etmesek de, TSD’de öğrendiğiniz dövüş teknik ve taktiklerini kullanma zamanı gelmiştir. Bu yüzden TSD sistemindeki teknik ve taktikler diğer sanatların zayıf taraflarını baz alarak geliştirilmiştir. TSD asla ve asla, sadece tekniklerden oluşan karma bir dövüş sanatı değildir. TSD’de hangi tekniği kullandığınız önemli değildir. Kullandığınız teknik ve taktiklerin TSD sisteminin temel prensiplerine, stratejisine ve ruhuna uygun olması önemlidir.

TSD tek tek ele alındığında asla Wing Chun, Kickboks, Muay Thai, Ninjutsu, Karate-Do, Jiu-Jitsu veya Escrima değildir. TSD’de bu sanatların bir çok dövüş tekniği kullanılmakla birlikte aslen, bu dövüş sanatlarının zayıf taraflarını baz alan karşı teknik ve taktikler öğretilir. Partnerli çalışmalar ile ellik ve lapa çalışmaları yoğunlukludur. TSD’de sadece silahsız saldırılara karşı savunmalar öğretilmez, aynı zamanda silahlı saldırılarda sizi başarıya ulaştıracak akıllı teknikler de öğretilmektedir.

Sokakta iyi ve tecrübeli bir boksöre karşı boks yapamazsınız.

İyi bir Karate’ciye karşı Karate’de yapamazsınız,

İyi bir güreşçi’ye karşı güreş veya

İyi bir Taekwondo’cuya karşı da Taekwondo yaparak hayatta kalamazsınız.

TAO Self Defense (Tao Sokak Dövüşü) klasik dövüş sanatlarına karşı stratejik ve taktik karşı teknikler kullanmanızı öğretir.

Unutmayın sokakta kural yoktur.

Derslerde öğretilen formlar:

  1. Form: Siu Nim Tao (Wing Chun) içsel gelişim ve pratik dövüş uygulamaları
  2. Form: Naihanchi formu (sıkışım, patlamalı güç, hara çalışması ve içsel gelişim için)

Saldırısız ve dövüşsüz bir ömür geçirmeniz dileğiyle, barış ve iç huzur daima sizinle olsun.

Ankara’da Tao Self Defense Dersleri için aşağıdaki formu doldurarak göndermenizi rica ediyoruz.

Tanju Dermanlı kimdir?
tanju

Özgeçmiş:

– 1967’de Ankara’da doğdu,

– Almanca ve İngilizce bilmektedir.

– İlkokulu Almanya’nın Berlin şehrinde tamamladı.

– Ankara Atatürk Lisesi’nden sonra Hacettepe İktisat Bölümü ve Hacettepe Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünde okudu.

– Askerliğini 1993-1994 yılları arasında Eğridir Dağ Komando Okulu ve Foça Jandarma Komando Okulu’nda Asteğmen ve Teğmen rütbeleriyle Eğitmen olarak tamamladı.

Almanya’da, Orta Asya’da, diğer Avrupa ülkelerinde mesleği sayesinde çeşitli Master ve Grandmasterlar’la çalışma fırsatı buldu.

Dövüş Sanatı Özgeçmişi:

Berlin’de 8 yaşındayken, gençliğinde amatör boks yapmış olan babasından ilk boks eldivenlerini ve boks derslerini aldı, 9 yaşında 10. Dan Grandmaster KIM Tae Hyoun ile Almanya’da Taekwondo’ya başladı,

1978’de ailesiyle birlikte Türkiye’ye döndü, bir süre Taekwondo’ya devam ettikten sonra, 1985-1992 yılları arasında Sensei Gazi Çiriş ve Sensei Mehmet Çelik ile Shotokan Karate-Do çalışmaları yaptı, aynı yıllarda Mahmut Mesh Sensei ile Okinawa Shorin Ryu Karate-Do sistemi eğitimi de aldı, Kyokushin Kai Karate ve Ashihara Karate sistemlerini inceledi ve farklı Karate stillerinden sporcularla ile Full Contact Kumiteler (tam temaslı müsabaka) yaptı.

1992’de Selahattin Bıyıklı ile Kickboks çalışmalarına başladı,

1993-1994 yıllarında Eğridir Dağ Komando Okulu ile Foça Jandarma Komando Okullarında Göğüs Göğüse Muharebe, Hand to Hand Combat dersleri verdi, ayrıca, Savaş Sanatları Gösteri takımını kurdu, Okulu ziyaret eden üst düzey ziyaretçilere gösteri takımıyla birlikte silahlı ve silahsız gösteriler düzenledi, Sayın Cumhurbaşkanımız ve üst düzey asker ve devlet memurlarının korumalarına özel koruma dersleri verdi,

1998’de Özbekistan Taşkent’te Kickboks’un yanında, Mikhail KIM hocayla yoğun bir şekilde 5 yıl Bruce Lee Jeet Kune Do (JKD) çalışmaları yaptı birçok özel ders aldı, JKD Türkiye Başantrenörlük teklifi aldı, ancak, mesleğinin tayinler ile sürekli yer değiştirmesi gerektirmesi sebebiyle, KIM hocanın teklifini üzülerek reddetmek zorunda kaldı,

2005 yılında Ankara TED Koleji Karate branşının kurulmasında rol aldı.

2005-2007 yılları arasında Almanya’nın Nürnberg şehrinde bir süreliğine Soke Masaaki Hatsumi Sistem Bujinkan Ninjutsu ve Wing Chun stillerinde hocalardan özel dersler aldı, bu daldaki çalışma ve araştırmalarına devam etti,

2007-2009 yılları arasında Almanya’nın Karlsruhe şehrinde Sifu Jürgen Pottiez ile Wing Tsun (EWTO) çalışmaları yaptı, Grandmaster (GM) Bill Newman’ın Escrima ve ortaçağ kılıcı, kubotan seminerlerine katıldı, Grandmaster (GM) Prof. Keith Ronald Kernspecht, Sifu Peter Edel, Sifu Guiseppe Scembri, Sifu Victor Gutierrez, Sifu Schwarz  gibi birçok Master’ın seminer ve eğitimlerine iştirak etti, Wing Tsun’a özel ve de sokak için özel tasarlanmış Blitz Defense Eğitimi aldı, aynı zamanda Grandmaster (9.Dan) Kwak Kum Shik ile Taekwondo çalışmalarını sürdürdü,

2010 yılında yıllarca süren yoğun çalışma ve araştırmaları ile “Komando Okulu Eğitmenliği” ve özellikle Orta Asya ile Almanya’daki özel “Fight Club”larda edindiği “Full Contact” kişisel dövüş tecrübelerinden yola çıkarak, gelişmeye açık, Tao konseptine dayanan TAO SELF DEFENSE (TSD) Sistemi’ni kurdu. 2010 yılında Ankara’da Akademik Spor Merkezi’nde ilk TAO SELF DEFENSE (TSD) derslerini verdi, Başantrenör ve Büyük Usta Metin Öztürkalan (5.dan) ile Kickboks çalışmalarına devam etti ve Yardımcı antrenör olarak görev yaptı, aynı kulüpte 8-11, 11-14 yaş çocuk grupları ile yetişkinlere Taekwondo ve Kickboks dersleri verdi.

2011-2012 yılları arasında Almanya Köln’de, Muay Thai ve MMA Cage Fighting, Brazilian Jiu-Jitsu eğitimleri aldı,

2012-2015 yılları arasında çeşitli gruplara ders vermeye devam etti,

2015-2017 yılları arasında Grand Grandmaster (GGM) Leung Ting’in Wing Tsun (EEWTO) Doğu Avrupa Organizasyonu’nda Litvanya’da Grandmaster (GM) Norbert Maday’ın seminerine katıldı ve Sifu Linas ve Sihing Arnold ile Litvanya’da Wing Tsun çalışmalarına devam etti,

Halen Wing Tsun ve Wudang Pai çalışmaları ile diğer dövüş sanatları çalışma ve araştırmalarına devam etmektedir.

Sahip olduğu derece ve sertifikalar:

– Siyah Kuşak 3. Dan Wako Kickboxing (Sicil No: 15383)

– Kickboks branşında 1. Ve 2. Kademe Antrenörlük eğitimlerini tamamladı ve Uluslararası B License Sertifikası aldı,

– Siyah Kuşak 1. Dan Taekwondo (WTF),

– Mikhail KIM Sistem Bruce Lee Jeet Kune Do (JKD) – Özbekistan,

– Asteğmen olarak görev yaptığı sıralarda Eğridir Dağ Komando ile Foça Jandarma Komando Okulları’nda Göğüs Göğüse Muharebe, Hand to Hand Combat dersleri verdi,

– Karate-Do’nun çeşitli stillerinde dereceler,

-Çeşitli seviyelerde Muay Thai, Cage Fighting, MMA, Wing Tsun, Brazilian Jiu-Jitsu eğitimleri ve dereceleri,

-Almanya’da Full Contact Fight Club Tecrübesi,

– Çeşitli branşlarda sayısız seminerlere katıldı.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s